• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kopyaladığım veri nere gitti?
Az önce yatakta kafama takılan konuyu aklımdan çıkartamadığım için burada ki bilgin arkadaşlara da bir sorayım dedim

1GB lik belki daha fazla boyutta bir yazıyı windows da kopyaladım. Hatta Visual Code üzerinde uğraşırken 5-6 kere kopyala yapıştır yaptığım için yanıt vermeyi felan kesti.

Sonra Chrome'a yapıştırmayı denedim. Chrome 2-3gb ram kullanımına kadar çıktı fakat oda bir yanıt veremedi E

Bunlar detay kısmıydı asıl konu bu değil. 
Şimdi ben görev yöneticisini açtığımda ram'i kullanan bir şey göremiyorum.
Demek ki kopyaladığım veri harddiske yazılıyor(?)

Tam olarak mantığını bilen biri var mı? Benim 1gb lık yazım nerde duruyor
Ram de tutulduğunu düşünüyordum bu zamana kadar.
Ama sanırsam bir yere kadar ram üzerinde tutulsa da belli bir boyutu aşınca harddiske yazıyor(?) Lazım olunca da açıp okuyor(?) Diğer türlü ram de çıkacağını düşünüyorum?
Fikri veya bilgisi olan var mı?

Konuyla alakasız E
https://www.youtube.com/watch?v=7R-fNblYL3g
-------------------------------------
Gerekli cevabı Quora'dan almış bulunmaktayım. Tahmin ettiğim gibi bir olayı varmış. Konu kalsın cevap yazmak isteyen olur belki E

Quora : https://www.quora.com/I-copied-1gb-of-te...Windows-10
  Alıntı
Macta pbs diye birsey var, pasteboard server k surekli calisiyor E ve o ramde sakliyor diye biliyorum. Tahminen benzeri windowsta da gecerlidir
Editi birak yetenegini ortaya cikar!
  Alıntı
(06-18-2018, 09:02 AM)byfabs demiş ki: Macta pbs diye birsey var, pasteboard server k surekli calisiyor E ve o ramde sakliyor diye biliyorum. Tahminen benzeri windowsta da gecerlidir

Alıntı: The main “clipboard.exe” file is C:\Windows\System32\clip.exe , and it copies any data into it’s own RAM space. If you copy enough data, the RAM will overflow into the page file (a hard drive backup for RAM).
For things like files and images, it will save the location of the file instead of copying the entire file. Then, when you paste, it will look up the location and paste that.
Good question!

Quora da ki abinin söylediğine göre Windows'da clipboard.exe hallediyor o işleri.

Windows için bir yere kadar ramde saklar da mantık, araştırma ve denemelerim sonucu vardığım kanı; belli bir boyuttan sonra ram'de saklamıyor. Zaten saklasa görev yöneticisinde bir yerde 1gb ram kullanılıyor çıkacağını düşünüyorum E
Daha garip bir şey anlatayım E

Bir dosya yaratıyorum içine 150mb felan bir yazı yazıyorum. Dosyayı kaydediyorum. C diskinde 150mb yer azalıyor. Daha sonra dosyada ki tüm yazıya CTRL+C yapıyorum. Diskte 100mb küsür yer açılıyor E

3-4 kere denedim hep aynı sonucu verdi E
Ama bilemedim saçma çünkü.
  Alıntı
swapa da atiyor olabilir, gerci windowsta swap var mi onu da bilmiyorum ya .

r bu 100 mb yer acilmasi garipmis iste k
  Alıntı
(06-18-2018, 04:34 PM)byfabs demiş ki: swapa da atiyor olabilir, gerci windowsta swap var mi onu da bilmiyorum ya .

r bu 100 mb yer acilmasi garipmis iste k

"Swapa da atiyor" derken anlamadım. Nasıl oluyor Mac'de? Rüyamda görürsem fikrim olsun. E
  Alıntı
mac ait bir olay degil unixten gelme. diskten yer acarak ramin yetmedigi yerde diski kullanma olayi
  Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 4 Ziyaretçi